LÁSKA, KTERÁ VYTRVÁ
Gary Smalley

Krize. Neporozumění. Nenávist. Rozvody. Další a další sňatky.
V dnešním světě si může normální manželský pár často připadat jako nenormální. Nenormálnosti útočí na naše vztahy otevřeně i skrytě, takže občas začneme pochybovat o tom, zda přece jen – když jsou tak veřejné, běžné a četné – nejsou taky normální?
Jsme vděčni za každou příležitost, povzbuzení, inspiraci a ujištění, že normální je: mít se rádi, rádi jako muž a žena a usilovat o hluboký, bohatý, pevný a trvalý vztah na celý život. Knížka Gary Smalleyho je k tomu dobrou příležitostí. Mluví o věcech, na kterých ve vztazích opravdu záleží:

  • jak zvládat hněv a obnovovat k sobě úctu,
  • jak účinně rozvíjet komunikaci,
  • jak přijmout a pochopit vzájemné potřeby a rozdíly partnerů,
  • jak si vyjadřovat své pocity a očekávání,
  • jak si odpouštět a nalézat „perly“ v tom druhém i v těžkých situacích,
  • jak objevovat a prohlubovat intimitu manželů,
  • jak se naučit správně vést „vztahové bankovnictví“ v manželství, ale hlavně
  • jak „zvednout zadek“ a na svém vztahu usilovně zapracovat.
Teoretických knížek o manželství je mnoho, máme tedy spoustu možností se dovědět, co by bylo správné a zdravé pro naše vztahy. Garry Smalley nás však cílevědomě krůček za krůčkem vede k uskutečňování poznaného.
Tento přístup se nám obzvlášť líbí, je totiž velice konkrétní – zmapování stavu, otázky, testy, vyhodnocení, návody, rady, zásady, které vedou ke změně. Je to neustálé povzbuzování: zkus to, jde to, vyviň úsilí, stojí to za to.
Vyučování stojí na konkrétních případech ze života a bohaté poradenské praxe autora. Uváděné příběhy jsou dojemné, humorné, hluboce zasahují, podněcují k zamyšlení, v mnohých se rychle poznáme. A můžeme si říct: „když to zvládli oni…“
Někomu stačí v partnerském vztahu umýt okna a provětrat dům, někoho čeká přestavba a velké změny od sklepa až po střechu. Cesta je před námi, cíl v dálce…, ale na cestě nejsme nikdy sami. V tom je naše veliká pomoc a naděje. Na začátek stačí odhodlání, rozhodnutí a vykročení. Publikace Láska, která vytrvá je na této naší cestě dobrým průvodcem, kterého vřele doporučujeme.

Gita a Miloš Vyleťalovi, organizátoři a lektoři YMCA – Manželských setkání

Recenze knihy Láska, která vytrvá, Copyright © 2003 SAMUEL, Biblická práce pro děti